مشخصات فردی و زندگینامه
نام:عباس
نام خانوادگی:جعفری (فراهانی)
شهرت:جعفری
پست الکترونیک:jafari042@gmail.com
آدرس وب سایت:http://www.jafari042.ir
نخصص ها:تاریخ و سیره ، ادیان و مذاهب ، الهیات و معارف اسلامی

زندگی نامه

اینجانب (عباس جعفری فراهانی)به سال 1342 شمسی در بخش فراهان(روستای جونوش)دیده به جهان گشودم و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاهم به پایان بردم. سال 1356 به حوزه علمیه اراک وارد و ادبیات عربی را فرا گرفتم. 

در سال 1358 پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به رهبری فقیه کم نظیر معاصر حضرت آیت الله العظمی امام خمینی (ره) به حوزه علمیه قم هجرت نموده و در مدرسه ی المهدی (عح) زیر نظر مرحوم حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی (ره) به تحصیل در سطح ادامه دادم. پس از به پایان بردن دروس سطح، تحصیلات سطح عالی را در نزد اساتید بزرگ حوزه مانند آیات

 وجدانی فخر (ره)، اشتهاردی (ره)، ستوده (ره)، اعتمادی، بنی فضل (ره)... طی نمودم. آنگاه به مدت پنج سال در درس خارج آیات عظام ناصر مکارم شیرازی (دام ظله) و جوادی آملی (دام ظله) شرکت کردم. همزمان با تحصیل در حوزه، به کارهای فرهنگی و علمی علاقه نشان داده و در موسسه در راه حق از سال 1364 به تحصیل و تحقیق پرداختم و پس از طی دوره کارشناسی در رشته معارف اسلامی به سال 1368 در بنیاد فرهنگی باقر العلوم (ع) و موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) زیر نظر حضرت آیت الله مصباح یزدی (دام ظله)، در رشته تخصصی تاریخ پذیرفته شدم و سال 1379 با دفاع از پایان نامه خود (با عنوان : سیری در پیدایش فرقه ی وهابیت و عملکرد آن) کارشناسی ارشد دریافت نمودم. 

از سال 1370 همزمان با تحصیل، در بخش اجرایی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (س) مسئولیت اداره کتابخانه و آرشیو موسسه را عهده دار شدم. از سال 1380 به در خواست مجمع جهانی اهل بیت (ع)، مسئولیت دبیری شورای کتاب را پذیرفته و در راستای گسترش و پاسخ گویی به نیازهای فرهنگی پیروان اهل بیت (ع)، به همکاری با بخش های پژوهشی و علمی مجمع مشغول به خدمت شدم که تاکنون ادامه دارد. 

در ضمن، مسئولیت اداره ی اسناد و اطلاعات مجمع را هم عهده دار هستم. به فضل الهی در کنار کارهای اجرایی و فرهنگی، به تدوین، تالیف و تدریس در دانشگاه و حوزه هم ادامه دادم... و در این خصوص موفق به تهیه و تنظیم مقالات متعددی در موضوعات تاریخ اسلام، تاریخ تشیع (امامان معصوم علیهم السلام)، فرقه وهابیت و ... که در نشریات داخلی، روزنامه ها و سایت های اینترنتی منتشر شده گردیدم ... . 

با لطف خداوند، در طول این سال ها، موفق به انجام سفر زیارتی عمره مفرده، عتبات عالیات (با خانواده) و چند ماموریت اداری و علمی هم به کشورهای سوریه (2 بار)، لبنان (2 بار)، ترکیه، یونان، کویت (نمایشگاه کتاب)، چین (نمایشگاه کتاب) و در زمستان 1395 به کشور عمان (نمایشگاه کتاب مسقط) شدم. من الله التوفیق والیه انیب.