معرفی تفصیلی کتاب:الاسلام و ایران؛عطاء وامتنان
167 بازدید
تاریخ ارائه : 1/20/2013 9:08:00 AM
موضوع: تاریخ و سیره
ترجمه عربی کتاب خدمات متقابل اسلام وایران با عنوان « الاسلام وایران؛ عطاء وامتنان » نوشته "آیت ‏الله شهید مرتضی مطهری" از سوی مجمع جهانی اهل بیت (ع) منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ "حجت الاسلام عباس جعفری"،دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) ضمن اعلام این خبر گفت: «موضوع تاریخ ایران قبل از اسلام و چگونگی ورود اسلام به سرزمین وسیع ایران، یکی از مسائل مورد بحث محققان تاریخ اسلام، ایران و مستشرقان می‌باشد که پیرامون آن مباحث مختلفی در منابع تاریخی آمده است. یکی از چالشهای مطرح، چگونگی پذیرش اسلام از سوی مردم ایران و نوع تعامل میان ایرانیان و مسلمانان می‌باشد که استاد بزرگوار و متفکر فرزانه، حضرت آیت الله شهید مرتضی مطهری(ره) در کتاب ارزشمند خدمات متقابل اسلام و ایران به آن پرداخت است. استاد شهید با طرح شبهات مستشرقین، ملی گرایی و ناسیونالیستی، اختلاف ملتها، امپراطوری هخامنشیان و ساسانیان زبان فارسی، دین زردشتی و ... و ارائه پاسخ مناسب و قوی به آنان، خدمات متقابل ایران به اسلام و بر عکس را در ضمن فصول و صفحات کتاب مطرح می‌نماید » .

وی اضافه کرد: « این کتاب در 3 بخش تنظیم شده که برخی از مهمترین مباحث کتاب عبارتند از : سابقه‌ی تاریخی قومیت، وحدت لغوی، نژادی، اجتماعی، نقش روشنفکران، مرزهای واقعی، درد مشترک، عوامل وحدت، ملتی در حال تولد، اسلام از نظر ملیت ایران، تعصبات ملی- ناسیونالیسم، اسلام ایرانیان، شکست ایرانیان از مسلمانان، مذهب تشیع، خدمات اسلام به ایران، آیین زردشتی از نظر فقه اسلامی، کتاب سوزی ایران و مصر، کارنامه اسلام در ایران، خدمات ایران به اسلام، صمیمیت و اخلاص، فعالیتهای اسلامی ایرانیان، اسلام در چین، خدمات اسلامی ایرانیان در جنوب شرقی آسیا و آفریقای جنوبی، در مغرب و شمال آفریقا، در مصر و آفریقای شرقی، آغاز تألیف و تدوین، قرائت و تفسیر، حدیث و روایت، فقه و فقاهت، ادبیات و کلام، فلسفه و حکمت (سی و سه طبقه) ، عرفان و تصوف، صنعت و سایر علوم و ... » .

دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) خاطرنشان کرد: «این کتاب یکی از بهترین آثار قلمی استاد و متفکر شهید آیت الله مرتضی مطهری(ره) می‌باشد که تا کنون مکرر به زبان فارسی از سوی انتشارات صدرا و سایر مراکز و مؤسسات انتشاراتی به چاپ رسیده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ترجمه عربی آن توسط "حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمّدهادی یوسفی غروی"، انجام و از سوی معاونت بین الملل سازمان تبلیغات اسلامی برای عرب زبانان منتشر و توزیع گردید. 

حجت الاسلام جعفری ادامه داد: چاپ دیگری از ترجمه‌ی عربی این کتاب از سوی نمایندگی مقام معظم رهبری«دام ظله» در سوریه منتشر شد. در سالهای اخیر و با توجه به حملاتی که دشمنان ایران اسلامی متوجه ایران می‌کنند، ضرورت بازنگری در ترجمه و انتشار مجدد کتاب در جلسه‌ی یکصدم شورای کتاب مجمع به تصویب رسید که چاپ کنونی با تیراژ 3000 نسخه در اختیار عموم علاقه مندان داخل و خارج کشور می‌باشد».

گفتنی است علاقه مندان جهت مطالعه متن این کتاب و سایر منشورات مجمع می توانند به سایت اینترنتی مجمع به آدرس http://www.ahlulbaytportal.com مراجعه نمایند.