معرفی کتاب :المرجعیه فی ضوئ حدیث الثقلین
58 بازدید
تاریخ ارائه : 10/12/2014 8:54:00 AM
موضوع: امامت و مهدویت

کتاب «المرجعیة فى ضوء حدیث الثقلین؛ دراسة و تحلیل» منتشر شد

حجت الاسلام « عباس جعفری فراهانی» دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: « انتشار این کتاب در جلسه‌ی هفتاد و هفتم شورای کتاب مجمع به تصویب رسید و هم اکنون در تیراژ 6000 نسخه در ایران و لبنان منتشر و در اختیار محققان و علاقه مندان مذهبی می‌باشد.
به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ حجت الاسلام« عباس جعفری فراهانی» دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: « همه‌ می‌دانیم که سنت شریف نبوی(ص) جنبه‌ای دیگر از وحی الهی می‌باشد که بر زبان آن حضرت، جاری شده است. و در حقیقت قرآن شریف و سنت نبوی(ص)، محور اساسی هستند که چارچوب اساسی اعتقادات مسلمانان را تشکیل می‌دهند.در همین باره، بحث و بررسی موضوع مرجعیت علمی که قرآن تفسیر می‌کند، از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد و می‌بایست با دقت تبیین گردد تا در نتیجه‌ی آن، تمامی اختلافات امت اسلامی بر محور آن برطرف شود. در این باره پیامبر مکرم اسلام حضرت محمّد بن عبدالله(ص) شان و مقام خاص و ویژه اهل بیت(ع) را به شیوه‌ها گوناگون و در مراحل مختلف نزول وحی، به اصحاب و یاران خود یاد آور شده‌اند. از جمله‌ی آن مقامات، توصیف آنان به کشتی‌های نجات، پرچمداران هدایت، ابواب حطّه (واسطه‌ی مغفرت و بخشش الهی) ، گوهرهای سنگین و با ارزش، معیارهای زندگی مردم در ابعاد اعتقادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی [ که انحراف از مسیر آنان موجب هلاکت و نابودی می‌شود ] و ... می‌باشد که در منابع دینی و کتب روایی و حدیثی و تاریخی [ علیرغم توطئه‌ مخالفان در جهت جلوگیری از کتابت آنها و یا محو آنها ] به تفصیل بیان شده است » .
حجت الاسلام جعفری افزود: « مؤلف محترم این کتاب، با دقت و حساسیت ویژه در طی فصول پنجگانه به تبیین نص حدیث ثقلین، شرائط صدور حدیث، مناسبتهای مختلف صدور حدیث در حجة الوداع، مسجد خیف، غدیرخم، مسجد نبوی(ص)، منزل پیامبر(ص)، راویان حدیث ثقلین از اهل بیت(ع) صحابه و تابعین، دلالتهای حدیث ثقلین، معنای ثقلین، پیروی از ثقلین، وجوب تمسک به ثقلین، عصمت قرآن و اهل بیت(ع)، مرجعیت علمی و سیاسی ثقلین [ قرآن و اهل بیت(ع) ] انحصار اهل بیت(ع) حدیث کساء و نزول آیه‌ی تطهیر، آراء مخالفین اهل بیت(ع) از قبیل بخاری، احمد بن حنبل، ابن الجوزی، ابن تیمیه و ألبانی و بررسی و نقد روایات معارض حدیث ثقلین ... پرداخته است» .
وی یاد آور شد: « انتشار این کتاب در جلسه‌ی هفتاد و هفتم شورای کتاب مجمع به تصویب رسید و هم اکنون در تیراژ 6000 نسخه در ایران و لبنان منتشر و در اختیار محققان و علاقه مندان مذهبی می‌باشد.دوست داران متن الکترونیکی این کتاب و سایر منشورات مجمع جهانی اهل بیت(ع) می‌توانند با مراجعه به سایت اینترنتی پورتال مجمع به آدرسwww.ahlulbaytportal.com متن الکترونیکی کتابها دسترسی پیدا کنند ».