معرفی کتاب:المراه فی القرآن الکریم؛حقوقها والاحکام الخاصه بها
39 بازدید
تاریخ ارائه : 11/10/2011 12:59:00 PM
موضوع: حقوق
دبير شوراي كتاب مجمع جهاني اهل بيت(ع)
كتاب «المرأة فى القرآن الكريم ؛ مكانتها، حقوقها والاحكام الخاصة بها» منتشر شد
حجت‏ الاسلام « عباس جعفري» گفت: انتشار كتاب «المرأة فى القرآن الكريم ؛ مكانتها، حقوقها والاحكام الخاصة بها» در جلسه‌ي هشتاد و ششم شوراي كتاب مجمع به تصويب رسيد و هم اكنون در تيراژ 3000 نسخه در اختيار عموم علاقه مندان و محققان مي‌باشد.

به گزارش خبرگزاری اهل بیت‏(ع) ـ ابنا ـ حجت‏الاسلام « عباس جعفري» دبير شوراي كتاب مجمع جهاني اهل بيت(ع) با اعلام اين خبر گفت: « پيرامون مسئله‌ي زن، اهميت و ارزش، جايگاه و احكام اختصاصي مربوط به زن در قبل و بعد از اسلام، تا كنون مباحث مختلفي مطرح و آثار و كتابهاي قابل توجهي منتشر و در اختيار عموم علاقه مندان در داخل و خارج كشور موجود مي‌باشد ولي كتابي كه بطور مختصر و با توجه به نگاه بين المللي و مختصر مسايل مربوط به تاريخ، ارزش، حقوق او را مورد بحث و بررسي قرار داده باشد، وجود نداشت. كه نويسنده‌ي محترمه اين كتاب، خانم اسراء اسد آن را بررسي نموده است».

حجت الاسلام جعفري اظهار داشت: « نويسنده‌ي اين كتاب پس از طرح وضعيت زن قبل از اسلام در مناطق يونان، چين، هند، مصر، ايران و ... و بيان اينكه جايگاه زن از بي ارزش ترين مسايل بود و هيچگونه احترامي به او روا داشته نمي‌شد، مي‌گويد: با ظهور اسلام و نزول آيات الهي ؛ مي‌بينيم تمامي آداب و رسوم و اخلاق زشت درباره زن به دور ريخته مي‌شود و خداوند متعال تفاوتي بين انسانها (زن و مرد) قائل نمي‌شود مگر، تقوي الهي و مراعات وظايف شرعي كه بر عهده دارند » .

ايشان گفت : « نويسنده در اين كتاب به ترتيب در چهار فصل به ذكر مكانت و ارزش زن نزد خداوند متعال، حقوق زن، ميزان مشاركت زن در زندگي اجتماعي و احكام اختصاصي او مي‌پردازد » .

حجت الاسلام جعفري ياد آور شد: « ساير مباحث مطرح شده در اين كتاب عبارتند از : داستان آفرينش حواء و زندگي در بهشت ؛ احترام و ارزش گذاري خداوند به زن در قرآن كريم ؛ حقوق واجبه زن و تساوي بين او و مرد، حقوق اختصاصي زن ؛ حقوق زوجيت او مانند حق صداق (مهريه) حق نفقه، حسن معاشرت، هم كفو بودن در ازدوج ؛ حقوق اقتصادي، سياسي، قضايي و رفتاري زن ؛ احكام اختصاصي مانند شقاق، ظهار، خلع، ايلاء ، ارث، طلاق، قذف، تعدد زوجات و مسئله تعدد زوجات پيامبر مكرم اسلام(ص) و ... ».

وي گفت: « انتشار اين كتاب در جلسه‌ي هشتاد و ششم شوراي كتاب مجمع جهت انتشار به تصويب رسيد و هم اكنون در تيراژ 3000 نسخه در اختيار عموم علاقه مندان و محققان مي‌باشد. دوست داران متن الكترونيكي اين كتاب و ساير منشورات مجمع جهاني اهل بيت(ع) مي‌توانند به آدرس اينترنتي پورتال مجمع جهاني اهل بيت(ع) به آدرسwww.ahlulbaytportal.com  مراجعه نمايند ».