با نماز جمعه مطلوب اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی فاصله‌ داریم
62 بازدید
موضوع: تبلیغ

شفقنا- یک کارشناس امور دینی با تأکید بر اینکه امام جمعه باید مردم را به وحدت دعوت کند، نه اینکه خود، سردمدار اختلاف برانگیزی و دو دستگی شود، گفت: با آنچه برای اقامه‌ی نماز جمعه مدنظر امام خمینی بود، فاصله‌ی بسیاری داریم.

حجت‌الاسلام عباس جعفری فراهانی در گفت‌وگو با شفقنا نمازجمعه را یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی و یادگار امام راحل (ره) دانست و اظهار کرد: بر اساس آن چه در تعالیم اسلام، آیات قرآن و روایات و سنت پیامبر گفته شده است، نماز جمعه اهمیت بسیار بالایی دارد. امام خمینی(ره) نیز به همین نکته اشاره کرده‌اند. در یک نظام اسلامی مبتنی بر تعالیم اسلام، بر امام، رهبر و پیشوای جامعه‌ی اسلامی لازم است که نماز جمعه را احیا کند. چنانچه وقتی پیامبر بزرگوار اسلام(ص) به مدینه تشریف آوردند و نظام اسلامی تشکیل دادند، یکی از اولین کارهایی که انجام دادند، ساخت مسجد و اقامه‌ی نماز جمعه بود.

او با بیان اینکه نمازجمعه دارای ابعاد مختلفی است، گفت: یکی از ابعاد آن بعد عبادی و معنوی است. به این صورت که مثل سایر عبادت‌ها و نمازها مردم با طهارت و پاکیزگی در روز جمعه که روزی مقدس، عید مسلمانان و روز عفو و بخشش الهی و نزول برکات الهی است، اجتماع می‌کنند. در نماز جمعه چند مطلب دارای اهمیت است. یک آن که، خطیبی که اقامه‌ی نماز می‌کند، به جای دو رکعت نماز چهار رکعتی جمعه، باید خطبه بخواند. آنچه در خطبه‌ها مهم است و متأسفانه تا امروز هنوز به طور کامل به آن دسترسی پیدا نکرده‌ایم، این است که خطیبی با تقوا و عادل و آگاه به امورات و مشکلات مسلمانان هم در میان آن‌ها و خارج از جهان اسلام با جامعیت، خطبه‌ی کامل و جامعی را بخواند که تمام مسایل مذهبی و دینی در آن مراعات شود.

این کارشناس دینی، بعد دیگر نماز جمعه را بعد سیاسی خواند و افزود: در بعد سیاسی نماز جمعه، امام و خطیب جمعه باید مردم را نسبت به مشکلات مسلمانان و مومنان همان شهر، کشور و حتی جهان اسلام آگاه کند و سیاست‌ها و توطئه‌هایی که ممکن است دشمنان و استکبار جهانی علیه مسلمانان طراحی کنند را با درایت و فهم عمیقی افشا و مردم را آگاه کند و بر حذر دارد.

امام جمعه باید مردم را به وحدت دعوت کند، نه این که خود، سردمدار اختلاف شود

او وحدت آفرینی را بعد دیگری از نماز خواند و اظهار کرد: امام و خطیب جمعه باید جایگاه فردی باشد که مردم را به وحدت دعوت می‌کند و از اختلاف و دو دستگی پرهیز می‌دهد چرا که اختلاف و دودستگی به گفته‌ی قرآن، باعث رفتن رنگ و بوی ایمان از دل مردم می‌شود. یکی از مهم‌ترین کارهایی که خطیب جمعه باید انجام دهد، این است که مردم را به وحدت دعوت کند نه این که خود خطیب جمعه، یک ستون و سردمدار اختلاف انگیزی شود.  متأسفانه امروز در بعضی  از خطبه‌های نماز جمعه می‌بینیم امام جمعه به جای دعوت مردم به وحدت و حمایت از دولت اسلامی برای حل مشکلات، مطالبی را به مردم عنوان می‌کند که باعث دودستگی و اختلاف می‌شود؛ این خلاف شأن، فلسفه و حکمت نماز جمعه است.

با نمازجمعه مطلوب فاصله‌ داریم

جعفری فراهانی با بیان اینکه خطیب جمعه باید دارای شایستگی‌های فراوانی باشد، گفت: متأسفانه در نماز جمعه‌های امروز نواقصی را نسبت به آنچه معارف اسلام و افکار امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری (دام ظله) در باب اهمیت این نماز فرمودند، می‌بینیم که نباید وجود داشته باشد و متاسفانه بعضی از ائمه‌ی جمعه مراعات مصالح جامعه‌ی اسلامی و  جهان اسلام را نمی‌کنند. البته در ابعاد معنوی دستاوردهایی داشتیم اما در جامعیت اقامه‌ی نماز جمعه که شامل همه‌ی ابعاد آن به نحو کامل و صحیح باشد، متأسفانه فاصله‌ است.

او ادامه داد: همین است که امروز شاهدیم برخی از خطبه‌های نمازجمعه در بعضی شهرها خلوت شده است یا آن چنان استقبالی از آن صورت نمی‌گیرد که اشکالات متعددی متوجه آن است. یکی آنکه شأن امام و خطیب جمعه واقعی نیست و متأسفانه از جامعیت برخوردار نیستند که در این جهت، ستاد ائمه‌ی جمعه باید دقت‌های لازم را داشته باشد. نکته‌ی دیگر آنکه مسایل و مشکلات مردم، چندان در نماز جمعه مطرح نمی‌شود. مردم می‌خواهند علاوه بر آن بعد معنوی و تقوایی که برای عبادت می‌آیند، در آن دو خطبه هم مسایل معنوی و  تقوایی و خودسازی را از جمله توصیه‌های به اخلاق، صله‌ی رحم و امر به معروف را به نحو واقعی و شایسته و نه شعاری و بی‌محتوا بشنوند؛ مسایلی که به‌گونه‌ای که باید مراعات نمی‌شود.

این کارشناس مسایل دینی تصریح کرد: ائمه‌ی جمعه باید به نحو شایسته، جامع و کامل، تحلیلی از شرایط جامعه و مشکلات مردم ارائه دهند اما چون به این صورت نیست لذا به نحو مطلوب استقبالی از آن نمی‌شود. ضعف‌هایی در این زمینه وجود دارد که امام هم نسبت به آن پرهیز می‌دادند که مبادا دچار این مشکل و آفت شویم. شورای هماهنگی ائمه‌ی جمعه و مسوولان مربوطه باید با سیاست‌ها و برنامه‌هایی که در این زمینه دارند، به این مساله توجه کنند تا ان شاءالله اقشار و صنوف مختلف جامعه، زنان، جوانان، مردان، پیران، همه در سطوح مختلف به نحو  شایسته و جامعی در نماز جمعه شرکت کنند تا علاوه بر دستاوردهای معنوی که شامل حال آن‌ها می‌شود، به تجدید قوایی در مسایل دینی نیز برسند.

نماز جمعه باید موجب هراس استکبار جهانی و دشمنان اسلام شود

او در بررسی موضوع از بعد سیاسی اظهار کرد: تشکیل اجتماع بزرگی مانند نماز جمعه در یک شهر یا شهرهای مختلف یک منطقه و کشور یا شهرهایی در سطح دنیا، باعث  خوف و هراس دشمنان خواهد شد. این اجتماع باید موجب هراس استکبار جهانی و دشمنان شود، نه این که برعکس، برخی  خطبه‌های نمازجمعه یا حرکت‌های حاشیه‌ای در مراسم آن به جای ناراحت و عصبانی کردن دشمن، باعث خوشحالی دشمنان می‌شود؛ این خلاف فلسفه‌ی واقعی نماز جمعه است.

جعفری فراهانی در توضیح اینکه برای اصلاح و تقویت نماز جمعه باید چه کارهایی انجام شود، گفت: یک اینکه ائمه‌ی جمعه و خطبا باید افراد شایسته‌ای از نظر علم، تقوا، معنویت و عدالت باشند و افرادی باشند که در هر شهر یا جامعه‌ای که مسوولیت می‌گیرند، میان تمام اقشار جامعه، مقبولیت عمومی داشته باشند، نه اینکه مطلوب صنف و جناح خاصی از یک جامعه باشند.  نکته‌ی دیگر آنکه کسی که می‌خواهد به عنوان امام جمعه و خطیب، مردم را به تقوا و عدالت دعوت کند، خود باید عامل به آن اوامر و نواهی باشد که در خطبه مطرح می‌کند. مبادا که خطیب و امام جمعه در خطبه، رنگ و بوی سیاسی داشته و از جناح و دسته‌ی خاصی باشد که بیشتر به نفع جناح بندی‌ها و دسته‌جات حرف بزند. چنین حالتی باعث تضعیف و خلوت شدن نماز جمعه و فاصله گرفتن طبقات دیگر  مردم از نمازجمعه می‌شود.

او ادامه داد: مهم‌ترین نکته آن است که از آگاهی جامع و کاملی برخوردار  باشد. نمی‌شود افرادی از طبقات مختلف اعم از علما، شخصیت‌ها،  اساتید دانشگاه و … که پای خطبه‌ی نماز جمعه می‌آیند، اطلاعاتی در دست داشته باشند که خطیب جمعه آن‌ها را نداشته باشد. بر این اساس این نکته بسیار مهم است که مردم با حضور خود در نماز جمعه، اشباع شوند یعنی سطح اطلاعات علمی و  تحلیل امام جمعه آن قدر بالا باشد که بتواند تشنگی مردم را در ابعاد مختلف معنوی، سیاسی و اجتماعی سیراب کند و راه حل‌های درستی برای حل مشکلات بدهد و مشکلات واقعی مردم را مطرح کند. اگر این موارد تحقق پیدا کند، امیدوار هستیم بتوانیم یک نمازجمعه‌ی مطلوب اسلام و پیامبر و همینطور بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(دام ظله) داشته باشیم و ان شاءالله شاهد هرچه شکوفاتر شدن این بعد مهم اسلامی و دینی باشیم.

---------------------------------------------------

منبع: سایت شفقنا http://fa.shafaqna.com/news/523962/