ترجمه مالایوی کتاب:مختصر الصلاه البتراء...
49 بازدید
تاریخ ارائه : 2/5/2013 1:14:00 PM
موضوع: الهیات و معارف اسلامی

ترجمه ی مالایوی کتاب "مختصر الصلاة البتراء" منتشر شد

دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) از انتشار ترجمه مالایوی کتاب "مختصر الصلاة البتراء" خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ حجت‌ الاسلام «عباس جعفری»، با اعلام این خبر افزود: موضوع چگونگی صلوات بر پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع)، از مباحث مهم و حساس فقهی، کلامی و تاریخی بین شیعه و سنی است و در این کتاب، با روش و اسلوب منطقى و صحیح ثابت شده است که صلواتی که از سوی خداوند "تبارک و تعالی" و روایات اسلامی به آن امر شده، همانا اصطلاح « اللهم صلّ على محمّد و آل محمّد» و « صلّى الله علیه وآله» می‌باشد.

وی افزود: بنا بر مطالب این کتاب، حذف «آل» در صلوات جایز نبوده و استدلال مخالفین از پایه و اساس درست نمی‌باشد و در واقع حذف «آل» در دولت سلطنت و قدرت ستمگر بنی‌امیه که از دشمنان سرسخت بنی‌هاشم و اهل‌بیت(ع) بودند، در میان مردم مطرح و تبلیغ گردید.

حجت‌الاسلام جعفری، معنای لغوی و اصطلاحی الصلاة (صلوات)، تفسیر آیه شریفه " ان الله و ملائکته..."، انتفاع پیامبر(ص) از صلوات بر او، کیفیت صلوات و نقد قائلین صلوات ابتر!، معنای "آل" و بررسی اقوال، تاریخ تشریع صلوات و بررسی اقوال، ثواب و برکت صلوات کامل بر پیامبر و آل او را از جمله مباحث مهم این کتاب ذکر کرد.

وی یادآور شد: نکته مهمی که مولف در این کتاب مطرح شده نموده، این است که اضافه نمودن صحابه بجای «آل» هم در جهت مبارزه با شخصیت، جایگاه و اهمیت مقامات اهل‌بیت(ع) بوده است و از طرف دیگر، اضافه نمودن «و سلّم» نیز در همین راستا قابل تفسیر است، زیرا مخالفان خواسته‌اند بدون دلیل شرعی در برابر حذف «آل» آن را اضافه نمایند تا سیاق عبارت و اصطلاح را زیبا جلوه دهند!

دبیر شورای کتاب مجمع جهانى اهل‌بیت(ع) ادامه داد: اصل این کتاب با عنوان "الصلاة البتراء ؛ دراسة عقائدیة، تاریخیة، روائیة و فقهیة مقارنة" در 351 صفحه از سوى مؤسسه الکوثر منتشر شده که در جلسه هفتاد و سوّم شوراى کتاب مجمع به منظور تلخیص و ترجمه به زبان‌هاى مورد نیاز به تصویب رسید. ترجمه ی مالایوی کتاب توسط آقای ناصر دمیاطی در اداره ترجمه انجام شده و با شمارگان 3000 نسخه در اختیار علاقه مندان می باشد.

خاطر نشان می شود، برای اولین بار چاپ عربی کتاب "مختصر الصلاة البتراء ؛ دراسة عقائدیة، تاریخیة، روائیة و فقهیة مقارنة" در 351 صفحه و شمارگان 3000 نسخه از مجمع جهانى اهل‌بیت(ع) روانه بازار کتاب شده است.