ترجمه‌ی انگلیسی کتاب "زمینه‌های تفکر سیاسی در قلمرو تشیع و تسنّن" منتشر شد
179 بازدید
تاریخ ارائه : 2/7/2013 1:08:00 PM
موضوع: علوم سیاسی

ترجمه‌ی انگلیسی کتاب "زمینه‌های تفکر سیاسی در قلمرو تشیع و تسنّن" منتشر شد

دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) از انتشار ترجمه‌ی انگلیسی کتاب "زمینه‌های تفکر سیاسی در قلمرو تشیع و تسنّن" خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ «حجت الاسلام عباس جعفری»،دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) در گفت‎‌وگو با خبرگزاری ابنا از انتشار ترجمه‌ی انگلیسی کتاب "زمینه‌های تفکر سیاسی در قلمرو تشیع و تسنّن" تألیف حجت الاسلام دکتر محمد مسجد جامعی خبر داد.

حجت الاسلام جعفری افزود: در طی دو سه دهه اخیر که طرح نوین اصالت خواهی(بیداری) اسلامی قلمروهای اسلامی و مسلمان نشین را فرا گرفت، هم شیعیان و هم اهل سنت را تحت تأثیر قرار داد. در آن ایام و خصوصا پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران که موج اسلام خواهی به نقطه اوج رسیده بود به نظر می آمد که این دو همانند یکدیگر در برابر جریان جدید واکنش نشان خواهند داد. برای شناخت موقعیت کنونی می بایست فراتر از مسایل مناقشه انگیز، ... عالمانه و بی طرفانه با صداقت و شجاعانه، ممیزات فکری و اعتقادی و تاریخی و روایی هر یک از طرفین پرداخته شود. ضرورت طرح این مباحث با تحقق بیداری اسلامی در کشورهای عربی- اسلامی در دو سال اخیر جدی تر شده است.

وی یادآور شد:مؤلف ارجمند حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد مسجد جامعی که سالها، تجربه‌ی تبلیغ مسایل اسلامی را در کشورهای اروپایی و نیز سالها مسئولیت سفارت ایران در مغرب و واتیکان(ایتالیا) را داشته است به خوبی با افکار و دیدگاههای اندیشمندان ادیان و ملل و مذاهب مختلف دنیا آشنا می باشد، کتاب حاضر، حاصل چهار سخنرانی مؤلف در باره مباحث شیعی- سنی، نمودی از تجربه های ارزنده ایشان می باشد. مجمع جهانی اهل بیت(ع) در راستای معرفی معارف اهل بیت(ع) به صورت منطقی و مستدل، ترجمه کتاب به زبان های مورد نیاز را تصویب کرد.

جعفری افزود:مهمترین مباحث کتاب که در 4 فصل تنظیم شده عبارتند از: جنبشهای دینی در دوران معاصر، مبانی اندیشه ی سیاسی شیعیان و اهل سنت، حاکمیت نخبگان، به صحنه آمدن جوانان، به سوی اصالت ها، بازگشت مجدد، تلقّی تاریخی و نگرش به صدر اسلام، بحران بزرگ، امام علیّ(ع) و پذیرش خلافت، تحول در فهم دین، حاکمیت و مردم، مسائل مستحدث، واقعه عاشورا، ترویج جبرگرایی، جعل حدیث، قدرت و عدالت ، مفهوم و شرط عدالت، وظایف حکومت، حفظ نظام، اعتراض های نوین ، صفویان و علمای شیعه، نفی قوانین غرب و... . این کتاب قبلا به زبان عربی منتشر با عنوان[ ال‍ف‍ک‍ر ال‍س‍ی‍اس‍ی‌ ع‍ن‍د ال‍ش‍ی‍ع‍ه‌ و ال‍س‍ن‍ه‌؛ال‍خ‍ل‍ف‍ی‍ات‌ و ال‍ن‍ت‍ائ‍ج‌] شده است. اینک ترجمه انگلیسی به سفارش اداره ترجمه مجمع توسط آقای مهدی آزادی انجام و با شمارگان 5000 نسخه چاپ و در اختیار دوست داران می باشد.

علاقه‌مندان جهت دسترسی به متن الکترونیکی منشورات مجمع به آدرس اینترنتی www.ahlulbaytportal.com نمایند.