نگاهی به کتاب مقتل «وقعة الطف» ...
35 بازدید
موضوع: تاریخ و سیره

نگاهی به کتاب مقتل «وقعة الطف»

اثر لوط بن یحیی معروف به ابومخنف با تحقیق و ترجمه های آن

اشاره:
لوط بن یحیی ازدی (م157 هجری) از اصحاب ائمه معصومین (ع) شمرده می شود. او از امام صادق (ع) روایت نقل کرده است و اجداد و خاندانش در زمره محبین و یاران اهل بیت (ع) بوده اند. یکی از ارزش مندترین آثار و تالیفات او کتاب مقتل الحسین(ع) می باشد که به فرموده مرحوم علامه شوشتری (ره) صحیح ترین مقتل حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) به حساب می آید. این کتاب تقریباً هفتاد سال پس از واقعه ی عاشورا (سال 61 هجری) نوشته شده است.

حجت الاسلام عباس جعفری فراهانی، دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) در گفت و گو با خبرنگار ما گفت:پیرامون واقعه تاریخی و سرنوشت ساز کربلا تاکنون آثار و تحقیقات گوناگونی انجام شده است که هر کدام قابل استفاده می باشند ولی ارائه ی گزارش صحیح و واقعی از حماسه عاشورا به قلم شخصی که از جهت تاریخی به واقعه کربلا نزدیک تر می باشد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

Description: http://www.hadith.net/Image.aspx?t=rs&n=30449.jpg&w=120&h=170 Description: Related image Description: http://houssayn.fr/wp-content/uploads/2016/09/livres.png

وی ادامه داد: ابومخنف، لوط بن یحیی ازدی (م157 هجری) از اصحاب ائمه معصومین (ع) شمرده می شود. او از امام صادق (ع) روایت نقل کرده است و اجداد و خاندانش در زمره محبین و یاران اهل بیت (ع) بوده اند. یکی از ارزش مندترین آثار و تألیفات او کتاب مقتل الحسین (ع) می باشد که به فرموده مرحوم علامه شوشتری (ره) صحیح ترین  مقتل حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) به چاپ می آید. این کتاب تقریباً هفتاد سال پس از واقعه ی عاشورا (سال 61 هجری) نوشته شده است. محدثّین و مورّخین شیعی و سنّی مانند ابو الفرج اصفهانی، شیخ مفید، سبط ابن جوزی از مطالب ابو مخنف در کتاب های خود استفاده کرده اند.

حجت الاسلام جعفری فراهانی با بیان اینکه نسخه اصلی کتاب مقتل الحسین (ع) مفقود شده افزود: تاکنون هرکدام از محققّین تلاش کرده اند، اخبار مقتل ابی مخنف را با عنوان مقتل الحسین (ع) منتشر نمایند که دچار مشکلات فراوانی از جمله نقل مطالب غیر واقعی و تحریف شده، شده اند.

دبیر شورای کتاب مجمع افزود: با توجه به این موضوع، محقق ارجمند آیت الله شیخ محمدهادی یوسفی غروی، از اساتید حوزه و متخصص تاریخ اسلام و تشیع، با زحمت و تلاش علمی موفق شدند، روایات مقتل ابی مخنف را از تاریخ طبری استخراج و با آنچه مرحوم شیخ مفید (ره)، ابوالفرج اصفهانی و سبط ابن جوزی نقل کرده اند، تطبیق داده و با توضیحات فراوان و کارگشا همراه با مقدمه ای علمی با عنوان «وقعة الطّف لأبی مخنف» منتشر نماید که برای اولین در سال 1367 دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم آن را چاپ نمود.

حجت الاسلام جعفری فراهانی گفت: مجمع جهانی اهل بیت (ع) در راستای معرفی مقتل صحیح از حادثه خونین عاشورا، تجدید چاپ آن را به زبان های عربی و غیر عربی به تصویب رسانید که چاپ عربی آن با شمارگان 10000 نسخه در ایران و لبنان منتشر شد و اینک ترجمه انگلیسی آن توسط  آقای «عمر کمو» انجام و در شمارگان 5000 نسخه منتشر و در اختیار علاقه مندان در داخل و خارج کشور می باشد.

ایشان گفت: مطلع شدیم جناب ««مرتضی رجا حسین» یکی از طلاب اهل ماداگاسکار مقیم قم به دلیل اهمیت کتاب و لزوم ترجمه و نشر آن برای فرانسوی زبانان در قاره آفریقا، این کتاب را به زبان فرانسه ترجمه و به صورت کتاب و دیجیتال منتشر نموده است. علاقه مندان جهت دسترسی به متن الکترونیکی به آدرس http://houssayn.fr مراجعه نمایند.

وی افزود: در ضمن، علاقه مندان جهت بهره برداری از متن الکترونیکی منشورات مجمع جهانی اهل بیت(ع) به آدرس سایت معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع)http://abwa-cd.com مراجعه نمایند.

وی در پایان یادآور شد: در ترجمه‌ای که اکنون از این کتاب ارزشمند به قلم محمدصادق روحانی منتشر شده، سعی شده ضمن رعایت دقت و امانت، ساختار علمی کتاب حفظ شود و در عین حال متن فارسی به گونه‌ای باشد که برای عموم خوانندگان قابل استفاده باشد. برای اعلام و شخصیت‌هایی که مستقیم یا غیرمستقیم ارتباطی با ماجرای کربلا داشته‌اند فهرستی توصیفی و توضیحی تهیه شده که عمدتاً برگرفته از پانوشت‌های مؤلف در متن عربی است. در تمام متن تلفظ دقیق نام‌ها ذکر شده تا خواننده از این جهت با دشواری روبه‌رو نشود. روایات کتاب به شکل مرسوم در کتب کلاسیک تاریخی به صورت دقیق شماره‌گذاری شده تا مراجعه به آنها آسان باشد. علاوه بر پیشگفتار مؤلف، مترجم نیز مقدمۀ مفصلی بر کتاب نوشته و درباره ترجمه حاضر و کارهایی که بر روی آن صورت گرفته توضیحات خوبی داده است. ترجمه جدید وَقعَةُ الطَّفّ؛ بازسازی مقتل الحسین (ع) با ترجمه محمدصادق روحانی به همت کتاب طه سال ۱۳۹۷ در ۳۴۴ صفحه منتشر گردید.

:منبع

*http://abwa-cd.com/fa/News/View/8728/%D9

*http://wikinoor.ir/%D9%88%D9

*http://iqna.ir/fa/news/3840128/%D9%88%D9