ترجمه ی فارسی کتاب"منع تدوین الحدیث؛..." منتشر شد
160 بازدید
تاریخ ارائه : 5/22/2012 2:10:00 PM
موضوع: رجال و تراجم
از سوی مجمع جهانی اهل بیت (ع)؛
ترجمه ی فارسی کتاب"منع تدوین الحدیث ؛..." منتشر شد

 

دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) از انتشار ترجمه‎ فارسی کتاب"منع تدوین الحدیث؛ قرائة فی منهجه الفکر و اصول مدرستی الحدیث عند المسلمین" خبر داد.

 

 

 

 

به گزارش خبرگزاری اهل‏ بیت(ع) ـ ابنا ـ «حجت ‏الاسلام عباس جعفری»،دبير شوراى كتاب مجمع جهانی اهل‏ بیت(ع) با اشاره به انتشار ترجمه فارسی کتاب "منع تدوین الحدیث..." اظهار داشت: اصل این کتاب به زبان عربی است که مولف سخت کوش و ژرف اندیش، «حجت الاسلام والمسلمین استاد سیّد علیِ شهرستانی»به بررسی جوانب مختلف موضوع منع تدوین حدیث پرداخته است.

وی افزود: موضوع منع کتابت حدیث از سابقه ی طولانی در تاریخ اسلام برخوردار است و دانشمندان فرق اسلامی از شیعه و سنّی، در باره ی آن کتاب ها و تحقیقات فراوانی انجام داده اند. موضوع بحث این است که آیا در قرآن، سیره و سخنان پیامبر اسلام(ص) نسبت نگارش، ضبط و جمع آوری حدیث منع و جلوگیری صورت گرفته است یا خیر؟ عده ای از مسلمانان(اهل سنت) معتقدند منع وجود دارد و دلائل و شواهدی بر آن می آورند... . ولی در مقابل شیعیان و پیروان اهل بیت(ع) معتقدند نه تنها منعی وجود ندارد بلکه تشویق، ترغیب و دستور به کتابت و ضبط و حفظ احادیث هم وجود دارد و صحابه راستین مانند: امام علی بن ابی طالب(ع)، فاطمه ی زهرا(س)، معاذ بن جبل، ابیِ بن کعب، عبد الله بن مسعود، انس بن مالک، ابوذر غفاری، سلملن فارسی، ابو سعید خدری و... احادیث نبوی(ص) را ثبت، ضبط و برای دیگران نقل و به آن احتجاج می نمودند.

حجت الاسلام جعفری اظهار داشت: مهم ترین مباحث کتاب عبارتند از: عوامل جلوگیری از تدوین سنّت پیامبر(ص)، دو مکتب و خط مشی پس از رحلت پیامبر(ص)، بحرانها و برون رفتها، نمونه هایی از مبانی و گستره ی دو مکتب، حاکمان و روند عادی سازی فقه حکومتی، مراحل سه گانه جلوگیری از تدوین حدیث، مراحل منع کتابت و نقل حدیث، تثبیت دو روش در دوره امویان!، چهار صد اصل و بهره گیری شیعه اثنی عشری از آن، نمونه های تطبیقی فقه دو مکتب، انگیزه های تحریف و انحراف و نتیجه گیری... .

وی یادآور شد: اين كتاب در جلسه ی هشتاد و هفتم شوراى كتاب جهت ترجمه به زبان ‏هاي مورد نياز به تصويب رسيده و تاكنون به زبان‏ انگلیسی(انتشارات انصاریان / سال 2004)منتشر شده است. هم اکنون ترجمه ی فارسی آن به سفارش اداره ی ترجمه مجمع توسط آقای سید هادی حسینی انجام و با شمارگان 3000 نسخه منتشر شده و در اختیار دوست‌داران معارف شیعی می باشد.

علاقه مندان می ‏توانند جهت دسترسی به متن الکترونیکی این کتاب و سایر منشورات مجمع به آدرس اینترنتی پورتال مجمع www.ahlulbaytportal.com مراجعه نمایند.