اندیشه انحرافی خوارج، ریشه افکار تکفیری
392 بازدید
تاریخ ارائه : 7/23/2014 3:15:00 PM
موضوع: ادیان و مذاهب

حجت الاسلام جعفري فراهانی مطرح كرد:

اندیشه انحرافی خوارج، ريشه افکار تكفيري

حجت الاسلام عباس جعفري فراهانی،  وهابيت و جريان تكفيري را وارثان خوارج دانست و گفت: تكفيري ها مثل خوارج با انحرافشان، ساير مسلمانان و مخالفين خود را منحرف مي دانند. البته شكي نيست كه سرانجام و عاقبت آن ها مثل خوارج زمان حضرت علي(ع)، نابودي و اضمحلال است.


استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار تبيين، با بيان اينكه حضرت علي(ع) در دوران 5 سالي كه خلافت در اختيارشان قرار گرفت، با سه جريان مواجه بود، خاطر نشان كرد: گروه اول ناكثين يا پيمان شكنان بودند كه به رهبري طلحه و زبير و بعضي از سران مكه، جنگ جمل را به وجود آوردند.


حجت الاسلام عباس جعفري فراهانی گروه دوم را قاسطين به رهبري معاويه دانست و افزود: اين گروه، زياده طلب بودند و همه امكانات مسلمين را از آن خود دانسته و خود را محق حكومت و اموال بيت المال مي دانستند كه در نهايت جنگ صفّين را پيش آوردند.

وي با اشاره به اينكه اين گروه براي فرار از شكست در جنگ صفين، شك و شبهه در لشگر حضرت علي(ع) ايجاد كردند، ادامه داد: اتفاقاً حيله آن ها نيز جواب داد و حتي گروهي از لشكر امير المومنين(ع) در برابر ايشان ايستاده و خواهان توقف جنگ و روي آوردن به صلح شدند!.

اين استاد حوزه و دانشگاه خوارج را يك جريان انحرافي و فتنه اي در صدر اسلام دانست كه بعد از جنگ صفين به وجود آمد و افزود بعد از تحميل جريان حكميت، فتنه خوارج آغاز شد و اين افراد در واقع گروه سومي بودند كه در مقابل حضرت علي(ع) قرار گرفتند.

وي با اشاره به اينكه جریان مارقين در واقع قيام كنندگان عليه امام(ع) است، ادامه داد: اين گروه مشكلات فراواني در زمينه هاي مختلف سياسي، فرهنگي و اقتصادي براي مسلمان ها به وجود آوردند به گونه اي كه نتايج اين مشكلات را در دوره كنوني نيز مي بينيم كه به شكل وهابيت و گروه تكفيري ظهور كرده است.

وي افزود: وقتي مارقين، حكميت را به حضرت علي(ع)پيشنهاد دادند، حضرت با سخنراني هاي مختلف و ذكر دلايل خود، خواهان هدايت اين عده شدند، اما اين افراد نپذيرفتند و بناي دشمني و مخالفت با اميرالمومنين(ع) گذاشتند. اما وقتي ديدند حضرت بر تصميم خود پافشاري مي كند و حكميت را به خواست آن ها نمي پذيرد، حضرت علي(ع) را متهم به كفر كرده و فتواي قتل ايشان را صادر كردند!.

وي با اشاره به اينكه متأسفانه فتنه خوارج آثار بسيار بدي از خود به جاي گذاشت، ادامه داد: يكي از آن آثار اين بود كه اين عده مي گفتند ما هرچه از دين فهميديم، همان براي ما حجت است و البته آن ها نيز فقط به ظواهر قرآن تمسك كرده و هيچگونه تأويلي را نمي پذيرفتند و همين مسئله، سرآغازي براي انحراف و خطا در مسائل ديني بود.

دبير شوراي كتاب مجمع جهاني اهل بيت(ع) با بيان اين كه، در مباني ديني اسلام ناب محمدي و مكتب اهل بيت(ع)، اعتقاد بايد بر ظاهر و باطن قرآن باشد، افزود: البته تأويل و تفسير واقعی و فهم باطن قرآن فقط توسط كساني انجام مي شود كه خداوند علم تأويل را به آن ها داده باشد. در واقع پيامبر(ص) و اهل بيت(ع) همان راسخون در علم هستند كه به تصريح گفته قرآن، تأويل قرآن را مي دانند.

وي خوارج را  ظاهرگراهايي دانست كه بويي از دين نبرده اند و افزود: هركس بر خلاف اعتقادات و مباني خوارج صحبت كند و يا تسليم خواسته ها و ايده هاي آنها نشود، از سوي آن ها متهم به خروج از دين مي شود و لذا خوارج با اين نوع تفكر از قتل، تجاوز به مال و ناموس ديگران، ابايي ندارند.

اين استاد تاريخ حوزه و دانشگاه، وهابيت و جريان تكفيري را وارثان خوارج دانست و گفت: تكفيري ها مثل خوارج با انحرافشان، ساير مسلمانان و مخالفين خود را منحرف مي دانند. البته شكي نيست كه سرانجام و عاقبت آن ها مثل خوارج حضرت علي(ع)، نابودي است.

حجت الاسلام جعفري فراهانی با اشاره به نقش دشمنان اسلام براي ضربه زدن به اين دين مبين ادامه داد: دشمناني كه همواره در صدد منحرف كردن مسلمانان و ايجاد انحراف در مسير انسانيت هستند و از هيچ تلاشي در اين زمينه فروگذار نمي كنند، با نهايت دقت و حوصله فرقه ها و گروه ها را شناسايي كرده تا بفهمند از كدام يك از آن ها بهتر مي توان براي ضربه زدن به اسلام استفاده كرد.

وي با اشاره به كتاب خاطرات مستر همفر گفت: استكبار در زمان كنوني به دنبال شناسايي نقاط ضعف مسلمان ها براي ضربه زدن به اسلام هستند. لذا جريان هاي وهابيت و سلفيت، به رهبري شخصيت هايي چون ابن تيميه و يا محمد بن عبدالوهاب، توسط استعمارگران به خصوص انگلستان مورد شناسايي قرار گرفت و به يك آلت دستي براي ضربه زدن به مباني اسلام ناب تبديل شد.

وي خاطر نشان كرد: از آن زمان تاكنون نيز شاهد هستيم توسط اين گروه ها، چه ضربه هايي به مسلمانان زده شده و چه خون هاي ناحقي ريخته شده و چه جناياتي توسط آن ها رقم خورده است. لذا دشمن نقشه خود را به وسيله گروه هايي مانند القاعدة، النصرة، داعش و ... عملي مي كند.

---------------------------------------------------------------------

منبع: سایت تبیین  http://tabyin.ir