نگاهی به مراکز و شیوه های تبلیغاتی وهابیتِ تکفیری/ آل سعود چگونه به گسترش وهابیت کمک می کند؟
478 بازدید
تاریخ ارائه : 12/29/2014 9:27:00 AM
موضوع: ادیان و مذاهب

نگاهی به مراکز و شیوه های تبليغاتی وهابيتِ تکفیری/ آل سعود چگونه به گسترش وهابیت کمک می کند؟

حجت الاسلام عباس جعفری فراهانی

پس از آغاز و استمرار دعوتِ وهّابيان و استقرار حاكميت آل‌سعود، بيش‌تر سرزمين‌هاي مردم مسلمان جزيرة العرب مانند شهرهاي مكّه، مدينه، طائف، دمّام، نجران، بريدة، الكبار، هّفوف، جدّه، تبوك، رياض (نجد)، قطيف، أحساء و مناطق ديگر به تصرف و اشغال حاكمان سعودي در آمد و با اجبار، آيين وهّابيان رسميت يافت، ولي تعدادي از مسلمانان مناطق شرقي مانند قطيف، احساء، عسير و نجران، كه پيش‌تر شيعه اثنا عشري بودند، تسليم نشدند و هنوز هم مراسم ديني و مذهبي را طبق اعتقاد خود برگزار مي‌كنند، اگر چه از سوی امیران وهابی - سعودی اذیت و آزار و سخت گیری فراوانی بر آنها روا می شود.

وهّابيان نسبت به آيين‌ها و شعاير مذهبي بسيار سخت گيرند و با تعمير و ساختن قبور پيامبران، زيارت قبور اموات، توسّل به اولياي الهي، نذر براي مردگان، طلب شفاعت و بزرگداشت آن ها، به طور جدّي، برخورد مي‌كنند.! همه كتاب‌ها، مجلات و سخنان خطبا در مساجد، به ويژه مسجد الحرام و مسجد النبي (ص)، كه چاپ، منتشر و ايراد مي‌شود، درباره مباحث توحيد و شرك، بدعت و نهي مردم در استفاده از دعا و توسّل و شفاعت است.

چاپ كتاب‌هاي پيشوايان سلفيه و وهّابيت مانند ابن‌تيميه، ابن‌قيّم، محمدبن عبدالوهّاب و خاندان او و صدها كتاب (۱) و مجله ديگر در عربستان و خارج از آن، بر ضد تشيّع، انقلاب اسلامي، رهبري و مردم ايران با به كارگيري جديدترين فناوري تبليغاتي و همچنين تربيت مبلّغان وهّابي و تأمين هزينه‌هاي مالي آن‌ها، ساختن مساجد متعدّد در سراسر جهان، كمك‌هاي بلاعوض و سرمايه‌گذاري‌هاي كلان در راه گسترش اسلام سعودي، گوشه‌اي از فعاليت‌هاي حاكمان وهابي به شمار مي‌آيد. خاندان آل‌سعود، كه بيش از چهار هزار نفر هستند، عمده مشاغل و پست‌هاي كليدي را در سراسر كشور پهناور عربستان در دست دارند. مذهب رسمي عربستان، سنّي حنبلي است كه بر اساس تعاليم محمدبن عبدالوهّاب اداره مي‌شود و اقليّتي (۱۵ درصد) در منطقه شرقي، قطيف، احساء، دمّام و ظهران شيعه هستند. خاندان محمدبن عبدالوهّاب كه به «آل‌الشيخ» معروف شده‌اند، پست‌هاي مهم افتاء، ارشاد، تبليغات، آموزش مذهب وهّابيت و مانند آن را در دست دارند.

در این نوشتار با نگاهی به ساختار مذهبي، فرهنگي و سياسي عربستان سعودي به چگونگی تبليغ وهّابي‌گري و عملكرد آن در داخل و خارج عربستان در دوره‌هاي اخير، به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تأسيس نظام ج. ا. ایران مي‌پردازد. متذکر می شوم.

یادآوری: اين مقاله گرچه قبلاً منتشر شده بود ولی با توجه به اتفاقات سال های اخیر و پیدایش جریان های افراطی و تکفیری مانند جبهة النصرة، داعش و ... در سوریه و عراق و عملکرد ضد اسلامی و ضد انسانی آنها که دل هر انسانِ آزاده ای را می آزارد، با اصلاحات و اضافات مجدداً باز نشر می شود.

الف) وزارت حج و اوقاف و ارشاد و شؤون اسلامي

به دليل اهميتي كه مسأله حج در بين مسلمانان جهان دارد و همه ساله ميليون‌ها زن و مرد مسلمانِ عاشق حضور در مراسم عبادي ـ سياسي حج بيت الله الحرام و زيارت قبر مقدّس پيامبر گرامي (ص) و صحابه ايشان و بازديد از مكان‌هاي تاريخي، عازم عربستان مي‌شوند، حاكمان سعودي وزارت‌خانه مستقلي به نام «حج» تشكيل داده‌اند كه وظيفه اساسي آن، رسيدگي به مسائل حج و حجّاج است. همه علما و دانشمندان وهّابي، بايد آمادگي كامل براي برگزاري مراسم را داشته باشند و احكام و پرسش‌هاي شرعي حاجيان را طبق مذهب وهّابيت پاسخ گويند.
اداره حرمين شريفين (مكّه و مدينه) از وظايف عمده وزارت حج و شؤونات اسلامي است. اين وزارتخانه به طور منظّم، كتاب‌ها و مجلاتي را براي معرفي مكان‌هاي تاريخي و اعمال مذهبي مسلمانان طبق مذهب وهّابيت چاپ و منتشر مي‌كند. (۲)

گفتني است مؤسسات و نهادهاي متعددي مانند «مجلس شوراي الدعوة والإرشاد»، «المجلس الأعلي و الشؤون الإسلامية»، «رياسة شؤون الحرم المكّي والحرم المدني»، «دور الحج في نشرة الدعوة»، «هيئة الأمر بالمعروف و النهي عن المنكر»، «الرسالة العالمية لإدارة الهجرة العلمية والاِفتاء»، «الجماعة الخيرية لتحفيظ القرآن الكريم» و «هيئة كبار العلماء» زيرنظر وزارت حج فعاليت مي‌كنند كه هر يك به سهم خود با برپايي جلسات، سخنراني‌ها در داخل و خارج، تأليف كتب و چاپ نشريات و توزيع و اهداي آنان، به‌ ويژه در ايام حج (ماه‌هاي ذي‌القعدة و ذي‌الحجة)، به وظايف فرقه ای و ضد اسلامی و ضد شیعی خويش عمل مي‌كند.

ب) دانشگاه‌ها و مراكز علمي، مذهبي

۱. جامعة ام‌القري بمكة المكرمة:
اين دانشگاه در سال ۱۳۶۹ هـ. ق ابتدا به صورت دانشكده «الشريعة» تأسيس شد و در سال ۱۴۰۱ هـ. ق با موافقت مجلس الوزراء به دانشگاه ام‌ّالقري تغيير نام داد. هدف از تأسيس اين دانشگاه، آموزش زبان عربي و گسترش فرهنگ اسلامي براي برادران و خواهران است و در شهرهاي جدّه و طائف نيز شعبه دارد.

دانشكده‌هاي «كلية الشريعة»، «مركز البحوث العلمي»، «احياء التراث الإسلامي»، «مركز البحوث النفسية والتربوية»، «مركز ابحاث الحج»، «معهد تعليم اللغة العربية» و «المركز العالمي للتعليم الإسلامي» زيرنظر اين دانشگاه فعاليت مي‌كنند.
اين دانشگاه تاكنون كتاب‌ها و مجلات متعددي را چاپ و منتشر كرده است. (۳)

۲. الجامعة الإسلامية بالمدينة المنوّرة:
اين دانشگاه در سال ۱۳۸۰ هـ. ق براي خدمت به جهان اسلام و كمك به آموزش و تربيت علما و خطبا و مبلّغان مذهبي در مدينه تأسيس شد و تاكنون فعاليت‌هاي مهمي در زمينه چاپ و نشر كتاب و مجله انجام داده است.

۳. جامعة الإمام محمدبن سعود الإسلامية:
اين دانشگاه در سال ۱۳۹۴ هـ. ق با هدف خدمت به جهان اسلام در زمينه بحث‌هاي اسلامي و گسترش و تبليغ آن در كشورهاي گوناگون تأسيس شد. دانشكده‌هاي مهم «كلية اللغة العربية»، «كلية اصول الدين»، «كلية العلوم الإجتماعية»، «المعهد العالي للقضاء» و «مركز البحوث» وابسته به آن هستند كه كتاب‌ها و مجلّات گوناگوني در زمينه اهداف خود، چاپ و توزيع كرده‌اند. (۴)

۴. جامعة الملك سعود:
اين دانشگاه از سال ۱۳۹۸ هـ. ق در زمينه مباحث تربيتي، اقتصادي، ادبي، اداري، بيمارستاني و ساير علوم فني مانند زراعت و هندسه بنيان نهاده شد و آثار و تأليفات گوناگوني به زبان‌هاي عربي و انگيسي منتشر كرده است. (۵)

۵. جامعة الملك عبدالعزيز:
اين دانشگاه از سال ۱۴۰۵ هـ. ق تأسيس شد و در زمينه مباحث اقتصادي و اداري و آداب و علوم انساني و زمين شناسي، هندسه و مانند آن فعاليت مي‌كند. از مهم‌ترين مراكز علمي اين دانشگاه، «مركز أبحاث الإقتصاد الإسلامي» است كه تاكنون ۲۰۷ كتاب و ۲۰ نشريه مهم منتشر كرده و با «سازمان كنفرانس اسلامي» نيز همكاري دارد. (۶)

ج) رابطة العالم الاسلامي

اين مركز در سال ۱۳۸۱ه‍. ق/ ۱۹۶۲ م توسط ملك سعود در مكّه گشايش يافت و تاكنون ۳۸ سال از تأسيس آن مي‌گذرد و از پرقدرت‌ترين سازمان‌هاي مذهبي در عربستان محسوب مي‌شود.
وظايف مهم اين مركز عبارتند از: آموزش‌هاي اسلامي، چاپ و توزيع قرآن و كتب‌هاي اسلامي، آموزش زبان عربي، كمك مالي به كشورها و اداره مؤسسه‌هاي خيريه در سراسر جهان.

مجموعه‌اي از مجامع و ادارات ديني وابسته به اين سازمان عبارتند از:

۱. مجمع فقه اسلامي (۷) ؛ ۲. شوراي عالي جهاني مساجد؛ ۳. مؤتمر (كنفرانس) تربيت اسلامي؛ ۴. جمعيت اسلامي جوانان.
اين سازمان، طي ۱۰ سال گذشته قريب يك ميليارد ريال صرف ساختمان بناهاي اسلامي و ترويج اسلام سعودي نموده و دولت عربستان مبلغ ۳۵ ميليون ريال به سازمان‌هاي خيريه، بيمارستان‌ها و درمانگاه‌ها در خارج از كشور، و۲۰ ميليون ريال براي نشر و حفظ قرآن و ارشاد اسلامي كمك كرده است.
امروزه بيش از يك هزار مسجد و صدها مركز اسلامي در سراسر جهان زير نظر اين سازمان مشغول فعاليت هستند.

كمك‌هاي اين مركز در كشورهاي ديگر براي احداث ۲ مؤسسه اسلامي، ۱۲۵۹ مسجد، ۱۰۶۹ مدرسه، ۲۰۰ مؤسسه مذهبي، ۱۳۴ دانشگاه، ۴۱ درمانگاه، ۷۶ بيمارستان و يك دانشكده جهان عرب در پاريس هزينه شده است. (۸)

د) رئاسة ادارات البحوث العلميه والافتاء و الدعوة والارشاد(هيئة كبار العلماء):

در سال ۱۳۹۱ هـ. ق به دستور ملك خالدبن عبدالعزيز، فرماني خطاب به شيخ ابراهيم بن محمد آل‌الشيخ (از نوادگان شیخ محمدبن عبدالوهّاب) صادر و قرار شد گروهي از علما و دانشمندان وهّابي عربستان گرد هم آيند تا ضمن بحث و بررسي (به صورت گروهي) و بدون توجه به مذاهب فقهي مشهور اهل سنّت (حنبلي، شافعي، حنفي و مالكي) فتواهاي لازم براي احكام شرعي را صادر كنند و مردم نيز موظّف به پيروي باشند.
در سال ۱۳۹۵ هـ. ق پس از مرگ شيخ ابراهيم بن محمد آل‌الشيخ، رياست اين اداره به شيخ عبدالعزيز بن عبدالله بن باز (آل‌ الشيخ) واگذار شد.
شيخ عبدالعزيز بن عبدالله بن باز در سال ۱۳۳۰ه‍. ق در شهر رياض متولد شد. دروس ديني و اسلامي را از استاداني مانند الشيخ محمد بن عبداللطيف بن عبد الرحمان آل الشيخ و الشيخ محمدبن ابراهيم آل الشيخ فرا گرفت. سپس سال‌ها امور قضا، تدريس، سخنراني و رياست دانشگاه اسلامي در مدينه را عهده دار بود. بن باز در سال ۱۳۴۶ هـ. ق در اثر بيماري از دو چشم نابينا شد، ولي مشكل كوري نتوانست او را از فعاليت علمي و سياسي باز دارد.

هـ )ساير مراكز و مؤسسات مذهبي:

مؤسسات و سازمان‌هاي ديگري كه در عربستان، به فعاليت‌هاي مذهبي ـ ديني و خيريه مي‌پردازند، عبارتند از:
۱.«هيئة الأمر بالمعروف والنهي عن المنكر»؛
۲.«الجماعة الخيرية لتحفيظ القرآن الكريم»؛
۳.«مجمع الملك فهد لطباعة المصحف الشريف»؛
۴.«الندوة العالمية للشباب الإسلامي»؛
۵.«المجلس الأعلي للشؤون الإسلامية»؛
روشن است به دليل اين كه عربستان از قديم يك كشور تاريخي، اسلامي و مذهبي بوده، همواره فرهنگي آميخته به دين و آداب و رسوم مذهبي داشته و مردمان اين كشور نيز پاي بندي فراواني به انجام فرايض ديني، آداب و سنن مربوط به مذهب دارند. البته در كنار فرهنگ ديني، فرهنگ و آداب و رسوم قبيله‌اي و نژادي نيز در مردم تأثير داشته است. (۹)

و) حوزه‌هاي علميه و مراكز آموزشي ـ ديني:

در عربستان، مرکزی به نام حوزه‌هاي علميه، آن گونه كه در كشورهاي شيعه نشين مرسوم بوده و هست، وجود ندارد. پس از استقرار دولت عربستان سعودي (به ويژه در مرحله سوم آن به دست ملك عبدالعزيز بن سعود در سال ۱۳۵۳ هـ. ق) دولت تلاش بسياري كرد تا غير از مراكز دانشگاهي، مركزيتي به عنوان حوزه‌هاي علمي مانند حوزه‌هاي علمي شيعه و يا مدارس امام خطيب (الجامعات الإسلامية در عثماني و جامعة الأزهر در مصر) به وجود نيايد.
در واقع، حوزه‌هاي علمي ـ ديني عربستان، شكل دانشگاهي تكامل يافته است، به گونه‌اي كه مروّج آيين و مذهب رسمي وهّابيت هم هستند. از گذشته‌هاي دور تاكنون، از داخل و خارج عربستان علاقه‌مندان به تحصيل در رشته‌هاي ديني مانند قرآن، تفسير، حديث، تاريخ اسلام و فقه، جذب دانشگاه‌هاي اين كشور مانند «جامعة ام‌ّالقري»، «جامعة الملك سعود»، «جامعة الملك عبدالعزيز» و «جامعة الإسلامية في المدينة» مي‌شوند. براي نمونه، دانشگاه اسلامي در مدينه (تأسيس در سال ۱۳۸۱ هـ. ق) با پنج دانشكده تخصصي و بخش‌هاي گوناگون وابسته، به آموزش دانش جويان در شريعت اسلامي، تبليغ و ارشاد، اصول دين، قرآن و حديث، حديث و روايات شريفه، مطالعات اسلامي، زبان عربي و مانند آن مي‌پردازد. فارغ التحصيلان اين مراكز علمي به اقامه نماز جماعت در مساجد و تبليغ مسائل شرعي و ديني در داخل و خارج عربستان مشغول مي‌شوند. (۱۰)
در عربستان، هرگونه فعاليت مذهبي خارج از آيين وهّابيت ممنوع است و به شدت با آن برخورد مي‌شود. البته در ميان وهّابيان نيز گرايش‌هاي مختلف تندروي افراطي (متعصّب)، سنّت‌گرا، معتدل و ميانه رو وجود دارد.
وابستگي شديد سياسي، نظامي و اقتصادي عربستان به امريكا، انگلستان، مسئله فلسطين، مسائل حج و برخورد با حجاج ايراني در سال ۱۴۰۷ هـ./ ۱۳۶۶ ش، جنگ ايران و عراق، مسئله افغانستان، گروه «سپاه صحابه» و گروه «طالبان»، دخالت آمریکا در عراق و اشغال نظامی آن، راه اندازی و حمایت از گروه های تکفیری و تروریستی در سوریه و عراق (جبهة النصرة، داعش و ...) باعث اعتراض ها و شورش‌هاي متعددي در برخی از شهرهاي و مناطق، به ويژه در مناطق شيعه نشين شده است.
دولت عربستان سعودي در نصب مسئولان ديني، سياسي و اقتصادي كشور دقت فراواني مي‌كند تا مبادا مخالفان سياست‌هاي آل‌سعود ميدان و فرصت فعاليت پيدا كنند.

ز) مراكز انتشاراتي، رسانه اي و كتابخانه‌ها:

حكام وهّابي آل‌سعود، همه امكاناتي را كه از استخراج بي‌حدّ و حساب نفت به دست مي‌آيد، در راه تبليغ حكومت استبدادي سعودي و آيين منحرف وهّابيت بهره مي‌گيرند. يكي از مهم‌ترين فعاليت‌هاي مراكز فرهنگي و رسانه‌اي (راديو، تلويزيون و مطبوعات) تلاش در معرفي نظام حكومتي آل‌سعود و آيين وهّابيت به عنوان بهترين تشكيلات اداري و مذهب مورد علاقه مردم و هماهنگ با قرآن و سنّت نبوي است. هرگونه تحقيق و پژوهشي كه با اين برنامه‌ها هم سو باشد، تهيه، تنظيم، منتشر، نگه‌داري و تبليغ مي‌شود و هرگونه تأليف و تحقيقي كه موافق با مذاهب ديگر (به ويژه مذهب تشيّع دوازده امامي) باشد، انحراف از دين اسلام و بدعت و كفر معرفي و مردم را از نزديك شدن به آن منع مي‌كنند.
براي نمونه، تعدادي از كتابخانه‌ها، مراكز انتشاراتي، آثار منتشر شده و رسانه‌هاي تبليغاتي كشور عربستان در ذيل معرفي مي‌شود.

الف: كتابخانه‌ها
۱- كتابخانه دانشگاه ملك سعود، در شهر رياض داراي بيش از ۱۱ ميليون جلد كتاب عربي و فارسي، ۳۰۰۰ نشريه ادواري، ۸۶۰۰ نشريه دولتي و منابع كمياب خطي فراوان؛
۲ـ كتابخانه عمومي ملك عبدالعزيز، داراي ۲۰۰۰۰۰ جلد كتاب عربي، انگليسي و مجموعه گسترده‌اي از نسخه‌هاي خطي كمياب و نشريات ادواري در موضوعات گوناگون؛
۳ـ كتابخانه دانشگاه اسلامي مدينه منوّره، داراي ۳۳۴۰۰۰ جلد كتاب، نشريه، پايان نامه، اسلايد و ميكرو فيلم در موضوعات گوناگون؛
۴ـ كتابخانه انجمن اداره عمومي، داراي بيش از ۱۷۷۰۰۰۰ جلد كتاب عربي، انگليسي و مجلات دوره‌اي و نشريات دولتي؛
۵ـ كتابخانه ملي ملك فيصل، داراي ۳۷۰۰۰ جلد كتاب به زبان عربي، انگليسي و فرانسه؛
۶ـ كتابخانه ملي ملك فهد، در حال حاضر، بيش از ۳۰ هزار مدرك و سند درباره تاريخ عربستان و توسعه كشور سعودي را نگه داري مي‌كند.

ب: مؤسسات انتشاراتي و چاپخانه‌ها و كتاب‌هاي منتشرشده ضد شيعه
بيش از ۱۱۷ مركز انتشاراتي و چاپخانه در زمينه چاپ و انتشار كتاب و مجله در عربستان تأسيس شده كه مهم‌ترين آن‌ها به شرح ذيل است:
۱. دار ابن الجوزي، دمام؛
۲. مؤسسة اُسام، الرياض؛
۳. مكتبة الأوس، المدينة؛
۴. مكتبة الباز، مكّة؛
۵. دارالشروق للنشر والتوزيع، جدّة؛ و... .
بخش مهمي از كتاب‌هاي منتشرشده به زبان‌هاي عربي، انگليسي، فارسي و اردو در اين چاپخانه‌ها غير از كتب قديمي پيشوايان سلفي‌گري مانند ابن تيميه، ابن القيم، ابن كثير و محمدبن عبدالوهّاب، اختصاص به ردّ عقايد مذهب شيعه و دشمني و ضديت با آن، به ويژه پس از انقلاب اسلامي ايران، دارد كه ناشران با دستور حاكمان وهّابي با جديّت بسيار، آن‌ها را چاپ و در داخل عربستان و خارج آن در ميان مسلمانان و غير مسلمانان (بيش‌تر به صورت اهدايي) توزيع مي‌كنند. (۱۱)
يكي از مسائل مهمي كه در بيش‌تر اين كتاب‌ها به چشم مي‌خورد و نويسندگان وهّابي آن را مطرح مي‌كنند، اختصاصي دانستن تفسير اسلام و سنّت نبوي (ص) به مركز وحي (حرمين شريفين) و علما و ساكنان آن است و هر گونه عقيده و فكري را كه خارج از محيط حرمين در سراسر جهان مطرح شود، باطل مي‌دانند!؟. دانشمندان وهّابي خود را متولّيان و مفسّران جهان اسلام مي‌دانند و ادعای رهبري آن را دارند؟!. آنان با فراخواني متفكران و دانشمندان جهان اسلام و با در اختيار گذاشتن امكانات (كتابخانه و بودجه) در راه اين هدف تلاش مي‌كنند.
بخش عمده آثار انتشار يافته (غير از ضديت با عقايد تشيّع و ايران اسلامي) درباره جنبش و دعوت سلفي‌گري و وهّابي‌گري مطابق با آثار ابن تيميه، محمدبن عبدالوهّاب و مبارزه با هرگونه نوآوري و مخالفت با افكار پيشوايان سلفي است كه براي نمونه مي‌توان به انتشار كتابي با عنوان حوارٌ هادي مع محمد الغزالي، وقفات مع كتاب السنّة النبوية چاپ دارالوطن، الرياض تأليف سلمان بن فهد العودة اشاره كرد كه در مخالفت با افكار نويسنده پرآوازه معاصر مصري (الشيخ محمد الغزّالي) نوشته شده است. نويسنده‌اي كه به بحث‌هاي عقلي و علمي پرداخته و طرفدار نوآوري فرهنگي در جهان امروز، دفاع از انقلاب اسلامي ايران، افکار و اندیشه های امام خميني (قدس سره) و مخالف وهّابيان است. (۱۲)

ج: مطبوعات و سائر رسانه ها
۱.مطبوعات:
در كشور عربستان، همه مطبوعات در داخل و خارج كشور به زبان‌هاي عربي و انگليسي با شمارگان بالا، زير نظر دولت (وزارت تبليغات) و با بودجه دولتي فعاليت مي‌كنند. در واقع، رسانه‌ها بازگوكننده خط فكري و سياسي حاكم بر كشور هستند كه دولت آن را ترسيم مي‌كند.
مهم‌ترين روزنامه‌ها و مجلات عربي و انگليسي عبارتند از: الجزيرة، الرياض، المدينة المنوّرة، عُكاظ، اليوم، البلاد، الشرق الأوسط، الحيات، المجلة، المستقبل، الندوة، الدعوة، المجتمع، المسلمون، اخبار العالم الإسلامي، اليمامة و... .


Saudi Business, Arabian sun, News from Saudi Avabia, Saudi Economic Surrey , Saudi Arabia Business Week. Arab New


۲.خبرگزاري ها (داخلي و خارجي):
خبرگزاري داخلي در سال۱۹۷۰م تأسيس شده است و با عنوان عربي «وكالة الأنباء السعودية» و عنوان لاتين «S.P.A» فعاليت مي‌كند.
ـ خبرگزاري اسلامي «I.P.A»؛
ـ خبرگزاري خارجي رويتر و آسوشيتدپرس.
۳.راديو، تلويزيون و شبکه های ماهواره ای:
راديو و تلويزيون عربستان در سال ۱۹۶۷م راه‌اندازي شده است و زيرنظر دولت، به ويژه وزارت اطلاعات، قرار دارد و به زبان‌هاي عربي، انگليسي، فارسي، فرانسوي، تركي و اردو در جهت سياست‌هاي فرهنگي، سياسي كشور برنامه‌هاي درون‌مرزي و برون‌مرزي تهيه و پخش مي‌كند.
فعاليت فرهنگي، راديويي و تلويزيوني (ماهواره ای) براي مردم آزاد نيست و تمام آن‌ها طي فرماني از اظهارنظر مطبوعاتي و رسانه‌اي ممنوع شده‌اند. ورود نشريات خارجي به دليل انتقاد از برنامه‌هاي حكومتي سعودي ممنوع است و اعضاي حاكم بر كشور كه همگي از خاندان سعودي و وابستگان آنان هستند، به شدت بر برنامه‌هاي رسانه‌ها نظارت دارند. شبکه های ماهواره ای سعودی و یا وابسته به افکار و سیاست های آل سعود و وهابیت در داخل و خارج کشور، در طول شبانه روز مشغول پخش و نشر افکار سلفیت و وهابیت و سخنان مسئولان دولتی عربستان و سخن پراکنی و تبلیغات بر ضد نظام جمهوری اسلامی و دشمنی با اندیشه ها و سیاست های ایران اسلامی (به ویژه سیاست حمایت از فلسطین و جبهه مقاومت در لبنان و فلسطین و ... ) می باشند.

پي‌نوشت‌ها:
۱-البته وهّابيان سعودي از چاپ قرآن كريم با زيباترين خط و كاغذ و اهداي آن به حاجيان و زائران مكّه و مدينه در ايام حج و در طول سال نيز غافل نيستند.
۲-مؤلف كتاب تاريخ الجزيرة ‌العربية في عصر الشيخ محمدبن عبدالوهّاب، در ص ۳۴۱ مي‌گويد: «از شيخ شش فرزند پسر به نام‌هاي: ابراهيم، عبدالعزيز، عبدالله، حسن، حسين و علي و شش دختر به نام‌هاي سلمي، صفيه، فاطمه، سعدي، عايده و حبيبه باقي ماند».
۳-فهد بن محمد الدرعان، النشر في الجامعات السعودية، دراسة تحليلية نقدية، الرياض مطبوعات مكتبة فهد الوطنية، ۱۴۲۳ هـ.؛ نويسنده در اين كتاب آمار انتشارات اين دانشگاه را بالغ بر ۱۰۳ كتاب و ۱۱ نشريه دانسته است.
۴-آمار انتشارات اين دانشگاه به ۱۴۷ كتاب و ۱۹ نشريه فصلي رسيده است. (النشر في الجامعات السعودية) ص ۴۶۰.
۵-همان، اين كتاب، آمار انتشارات را افزون بر ۲۸۸ كتاب و ۳۱ نشريه برشمرده است.
۶-همان، ص ۴۶۶.
۷-محل اصلي اين مجمع در شهر جدّه عربستان می باشد و با هدف وحدت نظري و عملي اسلامي و حل مشكلات عقيدتي، اجتماعي فقهي در چارچوب شريعت اسلامي تشكيل شده است.
۸-حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت، شناخت عربستان، ص۱۲۸.
۹-همان، صص ۱۳۰، ۱۴۷ و ۱۶۵.
۱۰-همان.
۱۱-همان.
۱۲-همان.

----------------------------------------------------------------------

آدرس لینک: http://iraneslaminews.com/vdcgq39q.ak9yz4prra.html