دو گروه کمر حضرت علی(ع) را شکستند/ ظاهر داعشی ها فربینده است
106 بازدید
تاریخ ارائه : 3/19/2015 3:28:00 PM
موضوع: ادیان و مذاهب

دو گروه کمر حضرت علی(ع) را شکستند/ ظاهر داعشی ها فربینده است

 آیت الله العظمی سبحانی، صبح امروز در آخرین درس خارج فقه خود در سال 1393 که در شبستان سوم مسجد اعظم برگزار شد، با اشاره به اینکه بر اساس حدیثی از امام علی(ع) دو گروه «جاهل متنسّك، و عالم متهتّك» کمر حضرت را شکستند، اظهار داشتند: عالم متهتک، فردی است که در ظاهر عالم است، اما برخلاف شرع رفتار کرده و به علمش عمل نمی کند. 

ایشان افزودند: عالم ظاهرگرا سبب می شود مردم از دین خارج شوند و مثال این موضوع در تاریخ بسیار است؛ شریح قاضی، مردم کوفه را دعوت به جهاد کرد و به ظاهر تظاهر به عبادت و زهد می کرد.

معظم له افزودند: این عالمان فقط در ظاهر محاسن طویلی دارند و دائماً تسبیح به دست هستند و مرتب سبحان الله می گویند؛ اما به علم خود عمل نمی کنند و سبب گمراهی مردم می شوند؛ چرا که مردم می گویند اگر دین حقیقت داشت، خود این عالم به آن عمل می کرد.

حضرت آیت الله سبحانی تصریح کردند: امام راحل(ره) وقتی برخی ما ها را توبیخ می کردند، می گفتند، مردم می گویند پشت قرآن چیزی نوشته است که شما می گویید ولی عمل نمی کنید.

ایشان در ادامه با بیان اینکه جاهل متنسّك نیز به ظاهر عبادت می کند ولی مردم را فریب می دهد، گفتند: پیشانی خوارج از عبادت پینه بسته بود، ولی علیه حضرت علی(ع) شعار می دادند.

معظم له تصریح کردند: در طول تاریخ جاهل متنسّك، و عالم متهتّك سبب گمراهی مردم شده اند، ابراز داشتند: اگر این دوگروه در اسلام نبودند، وضع اسلام این نبود.

این مرجع تقلید با اشاره به تظاهر به دین داعشی ها و تکفیری ها، اظهار داشتند: امروز محاسن داعشی ها تا ناف آن ها است و فکر می کنند کسی که محاسنش تا ناف است حقیقتی دارد.

حضرت آیت الله سبحانی افزودند: باطن داعشی ها کفر است و بی حساب دست به خون ریزی و آدم کشی می زنند.

ایشان با اشاره به اینکه 8 هزار نفر از اصحاب حضرت علی(ع) با شعار «لاحكم الاّ لله» از ایشان جدا شدند، گفتند: حضرت علی(ع) نیز تاکید می کنند حکم برای خدا است ولي اين ها مي گويند زمامداري جز براي خدا نيست؛ در حالي كه مردم به زمامدار نيك نيازمندند تا مؤمنان در سايه حكومت به كار خود مشغول و كافران بهرمند شوند و مردم در استقرار حكومت زندگي كنند.

معظم له افزودند: بر اساس سخن حضرت علی(ع) قانون گذار خداوند است؛ اما این مسئله غیر از این است که ما نتوانیم در بین مردم حکومت کنیم.

حضرت آیت الله سبحانی در بخش دیگر سخنان خود در آخرین درس خارج فقه سال 1393 بر ضرورت مطالعه دروس از سوی طلاب در ایام تعطیلات تاکید کردند و گفتند: در این یک هفته مطالعه کنید و بنویسید و ساعات بیشتری را به مطالعه اختصاص دهید.

منبع: http://hawzahnews.com