جعفری: نهضت کتابخوانی توسط شخصیت‌های برجسته جامعه آغاز شود
66 بازدید
موضوع: سایر
مصاحبه کننده : خانم سرخان زاده
محل مصاحبه : تلفنی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)
تعداد شرکت کننده : 0

تحقق منويات رهبري و سخن اهل قلم و هنر/ 42

  جعفري: نهضت كتابخواني توسط شخصيت‌هاي برجسته جامعه آغاز شود

8 مرداد 1390 ساعت11:30

دبير شوراي كتاب مجمع جهاني اهل‌بيت(ع) در راستاي تحقق منويات مقام معظم رهبري مبني بر گسترش فرهنگ مطالعه اظهار كرد: اكنون نيازمند آغاز نهضت كتابخواني در ميان مردميم، نهضتي كه در ميان تمامي اقشار جامعه جنبشي ايجاد كند. اين حركت بايد از طريق اعضاي هيات دولت، وزيران و شخصيت‌هاي بر جسته جامعه شروع شود./
حجت‌الاسلام عباس جعفري در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري درباره كتاب و كتابخواني و شمارگان پايين كتاب در ايران، تاكيد كرد: كتابخواني بايد به عنوان يك نياز و دغدغه روزانه افراد جامعه درآيد، به‌گونه‌اي كه چنانچه روزي به كتاب دسترسي نداشتيم يا موفق به مطالعه نشديم، خلاء آن را در آن روز و در زندگي‌مان احساس كنيم.

وي با اشاره به اين كه كتابخواني بايد به عنوان نياز واقعي جامعه بيان و درك شود، گفت: چنانچه مطالعه و كتابخواني در ميان اقشار گوناگون جامعه نهادينه شود، آثار آن، آينده جامعه را بيمه خواهد كرد.

حجت‌الاسلام جعفري، معرفي آثار ارزشمند، مفيد و فاخر توسط هريك از كتابخانه‌هاي بزرگ را گامي در راستاي حمايت از كتاب‌هاي ارزشمند و پيش‌برد جامعه به سوي مطالعات مفيد برشمرد و تصريح كرد: هريك از نهادها و مراكز مرتبط با كتاب نظير وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان اسناد و كتابخانه ملي، نمايشگاه بين‌المللي كتاب و ... مي‌توانند كميته‌هاي داخلي را براي تعيين و معرفي آثار خوب و مفيد تشكيل دهند و از طريق رسانه‌هاي گوناگون، كتاب‌هاي ارزشمند و برتر در حوزه‌هاي مختلف را به جامعه معرفي كنند.

دبير شوراي كتاب مجمع جهاني اهل‌بيت(ع)، مولفان و ناشران را از رئوس ديگر چرخه توليد و نشر كتاب خواند كه مي‌توانند در نشريات، روزنامه‌ها و رسانه‌هاي مختلف به صورت منظم و منسجم واپسين تاليفات يا آثار برتر خود را به اطلاع همگان برسانند.

مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، چهارشنبه ۲۹ تیر، در دیدار جمع کثیری از کتابداران، جایگاه مطالعه و شمارگان کتاب‌ها را برای کشوری چون ایران ناکافی دانسته و خواستار همت بیشتر همه مسوولان برای نهادینه کردن فرهنگ کتاب‌خوانی در کشور شدند.
آدرس اینترنتی